Jakie właściwości posiada olejek eukaliptusowy?

person Wysłane przez: naturalnearomaty2.pl list Kategoria: aromaty- naturalne Dodano: comment Komentarze: 0 favorite Trafienie: 856
Jakie właściwości posiada olejek eukaliptusowy?

Eukaliptusy pochodzą z Australii, Nowej Gwinei i Indonezji, ale uprawiane są na całym świecie – i na całym świecie cenione są też za właściwości ich liści. 

Olejek eukaliptusowy ma wyjątkowo szerokie zastosowanie ze względu na swe właściwości:

·        antyseptyczne i antybakteryjne,

·        aromatyzujące,

·        lecznicze – przeciwzapalne i przeciwbólowe,

·        chłodzące i kojące.

Ten szeroki wachlarz pozytywnych cech czyni olejek eukaliptusowy użytecznym dla każdego. Warto wyposażyć się w jego solidny zapas, a także dowiedzieć się o nim więcej – na przykład czytając ten wpis.

Jaki skład ma olejek eukaliptusowy? Jak powstaje?

Odpowiedź na to pytanie może wydawać się oczywista. Kiedy jednak zgłębi się nieco dostępne oferty może okazać się, że składników jest więcej niż jeden. Olejek eukaliptusowy jest destylowany z liści tej rośliny. Destylacja jest nieskomplikowanym procesem zachodzącym bez udziału innych składników chemicznych. Być może zatem pytanie powinno być postawione w jeszcze inny sposób. Jaki skład powinien mieć olejek eukaliptusowy? Dobry produkt będzie zawierał tylko eucalyptus globulus leaf oil, czyli głównie eukaliptol, oraz względnie limonene, czyli limonen – naturalnie występujący w liściach eukaliptusa organiczny związek chemiczny.

Na co olejek eukaliptusowy?

Ze względu na zawartość cyneolu i właściwości antybakteryjne olejek eukaliptusowy dobrze spisuje się jako pomoc w leczeniu wszelkich chorób górnego układu oddechowego, a także po prostu grypy i przeziębienia. W związku z tym jest często spotykany w składach leków na kaszel i ból gardła, oraz leków służących do inhalacji. Poza tym olejek eukaliptusowy używany jest w walce z trądzikiem. Poza wspomnianą antybakteryjnością, olejek eukaliptusowy stosowany do skóry twarzy wygładza skórę i obniża nadprodukcję sebum. Ponieważ działa przeciwbólowo, chłodząco i kojąco, olejek eukaliptusowy stosowany jest także do masażu – pomaga na przykład przy bólach reumatycznychPonadto występuje także w składzie płynów do płukania ust i past do zębów – szczególnie tych naturalnych.

Jak stosować olejek eukaliptusowy?

Odpowiedź zależy oczywiście od planowego zakresu działania. Udowodniono, że inhalacja olejku eterycznego szczególnie dobrze spisuje się w walce zakażeniami układu oddechowego, ponieważ jako taka także wpływa kojąco. Aby inhalować się olejkiem eukaliptusowym, wystarczy zalać parę kropel gorącą wodą i pochylić się nad naczyniem oraz wdychać aromatyczną parę. Jeżeli chodzi o masaż, wystarczy zmieszać go z olejkiem-bazą (olejkiem nośnikowym). Można dodać go także do kąpieli lub użyć w saunie, a nawet pokusić się o zostawienie jednej kropelki na pościeli lub ubraniu.

Komentarze

Bez komentarza w tej chwili!

Zostaw swój komentarz

niedziela poniedziałek wtorek środa czwartek piątek sobota styczeń luty marzec kwiecień maj czerwiec lipiec sierpień wrzesień październik listopad grudzień

Nowa rejestracja konta

Posiadasz już konto?
Zaloguj się zamiast tego Lub Zresetuj hasło