W jakich opakowaniach należy przechowywać olejki eteryczne?

person Wysłane przez: naturalnearomaty2.pl list Kategoria: aromaty- naturalne Dodano: comment Komentarze: 0 favorite Trafienie: 33
W jakich opakowaniach należy przechowywać olejki eteryczne?

Olejki eteryczne są niezwykle cenne ze względu na swoje właściwości terapeutyczne i aromatyczne. Aby zachować ich jakość oraz wydłużyć żywotność, kluczowe jest odpowiednie przechowywanie.

Opakowania z ciemnego szkła

Olejki eteryczne powinny być przechowywane w butelkach wykonanych z ciemnego szkła, takich jak brązowe, niebieskie czy zielone. Szkło to doskonały materiał do przechowywania olejków, ponieważ nie reaguje z ich składnikami, co mogłoby prowadzić do utraty właściwości. Dodatkowo, ciemne barwy szkła chronią olejki przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych, które mogą powodować ich utlenianie i pogorszenie jakości.

Butelki z olejkami eterycznymi powinny być wyposażone w szczelne zamknięcia, takie jak korki lub nakrętki z uszczelką. Dzięki temu unikniemy ewaporacji olejków oraz przedostawania się do nich powietrza, co może prowadzić do ich utleniania. Warto również zwrócić uwagę na zabezpieczenia, takie jak kroplomierze czy specjalne aplikatory, które ułatwiają dawkowanie olejków i minimalizują ryzyko ich rozlania.

Odpowiednia temperatura i wilgotność

Olejki eteryczne najlepiej przechowywać w miejscu chłodnym i suchym, z dala od źródeł ciepła oraz bezpośredniego światła słonecznego. Optymalna temperatura przechowywania to 10–15°C, choć większość olejków jest stabilna również w temperaturze pokojowej. Ważne jest również utrzymanie niskiej wilgotności, gdyż wilgoć może wpływać na jakość olejków, szczególnie tych o niższej trwałości.

Oznaczanie butelek

Aby zachować porządek w swojej kolekcji olejków eterycznych, warto oznaczać butelki etykietami z nazwą olejku oraz datą otwarcia. Dzięki temu łatwiej będzie nam kontrolować, które olejki są już dłużej otwarte i mogą wymagać szybszego zużycia. Warto również pamiętać o regularnym sprawdzaniu stanu olejków – jeśli zauważymy zmianę zapachu, konsystencji czy barwy, może to świadczyć o pogorszeniu się jakości i konieczności wymiany na nowy olejek.

Stosując się do powyższych zasad przechowywania olejków eterycznych, możemy cieszyć się ich właściwościami przez długi czas i wykorzystać je w pełni do aromaterapii, pielęgnacji czy innych zastosowań. 

Komentarze

Bez komentarza w tej chwili!

Zostaw swój komentarz

niedziela poniedziałek wtorek środa czwartek piątek sobota styczeń luty marzec kwiecień maj czerwiec lipiec sierpień wrzesień październik listopad grudzień

Nowa rejestracja konta

Posiadasz już konto?
Zaloguj się zamiast tego Lub Zresetuj hasło