Które olejki są najczęściej fałszowane i jak je rozpoznać?
Jeśli olejek nie wykazuje spodziewanych właściwości, warto sprawdzić, czy nie kupiło się sfałszowanego produktu. Olejki eteryczne niestety często są podrabiane. Jak rozpoznać te prawdziwe? Podpowiadamy w artykule.
Na czym polega fałszowanie olejków eterycznych?
Olejki eteryczne to w 100% naturalne wyciągi z roślin, dlatego mogą być bezpiecznie stosowane w celach leczniczych i terapeutycznych. Fałszowanie olejków odbywa się na różne sposoby, ale efekt zawsze jest podobny – jakość olejku znacząco się obniża, więc przestaje on wykazywać swoje właściwości.
Jedną z metod podrabiania olejków jest rozcieńczanie przez dodanie alkoholu lub tańszych olejków o zbliżonym zapachu. Ponadto olejki często są reklamowane jako eteryczne, podczas gdy w procesie produkcyjnym nie wykorzystano żadnych naturalnych substancji – zamiast tego wytworzono je w całości ze składników syntetycznych. Sprawdzają się one doskonale np. jako olejki do odświeżaczy powietrza, ale już nie do inhalacji.
Co sprawdzać podczas zakupu olejków?
Do najczęściej fałszowanych można zaliczyć olejek:
- różany,
- herbaciany,
- anyżowy,
- lawendowy,
- z melisy,
- z werbeny,
- z cynamonowca,
- z drzewa sandałowego.
Jeśli więc przymierzasz się do zakupu któregoś z powyższych, zachowaj szczególną czujność. Postaw na profesjonalne hurtownie, takie jak nasza firma. Na potwierdzenie prawidłowego składu olejku możemy pokazać wymagane certyfikaty. Unikaj za to sklepów, w których olejki są tylko dodatkiem do właściwego asortymentu.
Wybieraj tylko produkty z napisem „olejek naturalny”. Zwróć uwagę, czy na etykiecie nie brakuje nazwy rośliny, z jakiej pozyskano olejek, a także daty produkcji i terminu ważności. Prawdziwe olejki eteryczne są też sprzedawane wyłącznie w ciemnych buteleczkach, gdyż pod wpływem światła tracą swoje właściwości.
Komentarze
Bez komentarza w tej chwili!
Zostaw swój komentarz