Olejek z goździków na przeziębienie – sprawdź
Olejki eteryczne to zapachowe wyciągi z roślin znajdujące szerokie zastosowanie w kosmetyce oraz naturalnych metodach leczenia. Najczęściej wykorzystywane są w produkcji perfum, produktów kąpielowych i preparatów aromatyzujących powietrze.
Oprócz tego ich zdrowotne właściwości stosuje się w robieniu kompresów i inhalacji oraz w leczeniu trądziku i innych chorób skóry. Jednym z popularnych olejków eterycznych jest olejek goździkowy. Jest on szczególnie doceniany ze względu na swoje działanie przeciwzapalne i antyseptyczne. Ten naturalny preparat przynosi ulgę m.in. w przeziębieniu, łagodząc jego uciążliwe objawy.
Jakie są zalety używania olejku goździkowego przy przeziębieniu?
Olejek z goździków zawiera związek chemiczny o nazwie eugenol, który odpowiada za większość właściwości prozdrowotnych preparatu takich jak: wartości dezynfekujące, przeciwzapalne czy przeciwgrzybiczne. Dzięki niemu olejek goździkowy od lat stosowany jest jako składnik naturalnych środków odkażających i przeciwbólowych m.in. w gabinetach dentystycznych. Działając przeciwbakteryjnie i przeciwwirusowo skutecznie leczy też infekcje i przeziębienia. Dodatkowo zapobiega rozprzestrzenianiu się bakterii w organizmie. Używany do inhalacji udrażnia również drogi oddechowe i pozwala szybciej pozbyć się kataru.
Co więcej, mając w składzie salicylan metylu działa przeciwbólowo. Pomaga w bólu gardła i pozytywnie wpływa na niwelowanie kaszlu, działając wykrztuśnie. W trakcie przeziębienia łagodzi też uporczywe bóle mięśni i głowy. Stosowany miejscowo rozluźnia i rozgrzewa ciało. Pozwala organizmowi się zrelaksować, jednocześnie znosząc zmęczenie i dodając energii. Nadto, naturalny olejek z goździków poprawia koncentracje i pobudza umysł. Zmniejsza towarzyszącą infekcjom ociężałość i zwiększa apetyt.
W jaki sposób stosuje się olejek goździkowy?
Naturalne olejki, w tym olejek goździkowy można stosować na różne sposoby. Jeśli zależy nam na działaniu rozgrzewającym, wykorzystuje się go podczas kąpieli lub relaksacyjnego masażu. Warto jednak pamiętać, by dodać do wody jedynie kilka kropel preparatu. Nadto, nie można też przebywać w wannie dłużej niż 15-20 minut. Mianowicie zbyt długi kontakt olejku ze skórą może ją podrażnić. W przypadku użycia mikstury do masażu najlepiej wymieszać ją z innymi olejkami takimi jak np. olej z awokado czy pestek winogron.
W trakcie infekcji dróg oddechowych skuteczne są inhalacje. Robi się je przy wykorzystaniu gorącej wody i kilku kropel olejku. Na podobnej zasadzie działa rozpylanie preparatu w powietrzu oraz skrapianie nim pościeli czy piżamy. Na przeziębienia zaleca się też kompresy. Chusteczki nasączone roztworem olejku i wody kładzie się na klatkę piersiową, szyję lub plecy. Popularne jest również stosowanie naturalnych maści i balsamów używanych bezpośrednio w miejscu bólu. Regularne nacieranie się nimi działa rozgrzewająco i przeciwbólowo.
Komentarze
Bez komentarza w tej chwili!
Zostaw swój komentarz