Właściwości i zastosowanie kamfory

Powiedzenie „zniknąć jak kamfora” słyszał chyba każdy z nas. Czym jednak jest owa kamfora? To wie niewiele osób. Kamfora to związek organiczny pozyskiwany z cynamonowca kamforowego. Najczęściej wykorzystuje się ją w postaci olejku. Jakie właściwości ma kamfora i gdzie znajduje zastosowanie? O tym opowiemy w dzisiejszym wpisie.
„Zniknąć jak kamfora”
Kamfory nie bez powodu używa się jako olejku. W postaci stałej ulega ona procesowi sublimacji, czyli najprościej mówiąc – zmienia się w gaz i „znika”. To właśnie stąd wzięło się znane wszystkim powiedzenie. Kamfora ma silny, charakterystyczny zapach. To właśnie z jego powodu wykorzystuje się ją m.in. przy produkcji perfum, a także sesjach aromaterapii. Ponadto charakteryzuje się ona jeszcze właściwościami antyseptycznymi, przeciwbakteryjnymi i znieczulającymi. Niewiele osób wie, że kamforę wykorzystuje się też w kuchni, m.in. przy produkcji słodyczy.
Do czego używa się kamfory?
Dzięki swoim właściwościom antyseptycznym i przeciwbakteryjnym kamfora świetnie sprawdza się w produkcji środków dezynfekcyjnych, walce ze stanami zapalnymi i leczeniu zakażeń. Olejki z kamfory uśmierzają ból i pomagają też zmniejszyć obrzęki na ciele, przynoszą ulgę bolącym mięśniom i stawom. Wykorzystuje się je również w kosmetykach, zwłaszcza tych uśmierzających problemy ze skórą. Kamforę znajdziemy w kremach i maściach do skóry trądzikowej, z przebarwieniami lub stanami zapalnymi. To jednak nie wszystko. Kamfora jest też skuteczna w leczeniu infekcji górnych dróg oddechowych i w walce z kaszlem – z tego powodu często jest ona składnikiem leków przeciwgrypowych. Wlana do ucha wspomaga walkę z jego zapaleniem.
Olejki eteryczne z tym związkiem skutecznie odstraszają owady, takie jak mole, komary i ćmy. Z tego powodu kamforę często znajdziemy w składzie środków do walki z insektami. Co ciekawe, zapach kamfory na ludzi działa pobudzająco. Aromat pobudza przede wszystkim pracę układu trawiennego, a także przyspiesza metabolizm. Kamfora wspiera też działanie całego układu krwionośnego. Aromaterapia z użyciem kamfory redukuje napięcie nerwowe i relaksuje. Sesje działają na organizm rozkurczowo i umożliwiają efektywny sen. Olejki eteryczne pomagają w walce ze stresem, są również skuteczne w ograniczaniu syndromu „niespokojnych nóg”. Trzeba pamiętać o tym, że kamfory nie wolno nakładać na uszkodzoną skórę czy otwarte rany – gdy dostanie się do krwiobiegu, może powodować pojawienie się niepożądanych symptomów, takich jak np. rozdrażnienie i nadpobudliwość. Kamfora jest niezwykle skuteczna pod warunkiem, że korzysta się z niej z umiarem.
Komentarze
Bez komentarza w tej chwili!
Zostaw swój komentarz