Właściwości i zastosowanie kamfory

person Wysłane przez: naturalnearomaty2.pl list Kategoria: aromaty- naturalne Dodano: comment Komentarze: 0 favorite Trafienie: 1342
Właściwości i zastosowanie kamfory

Powiedzenie „zniknąć jak kamfora” słyszał chyba każdy z nas. Czym jednak jest owa kamfora? To wie niewiele osób. Kamfora to związek organiczny pozyskiwany z cynamonowca kamforowego. Najczęściej wykorzystuje się ją w postaci olejku. Jakie właściwości ma kamfora i gdzie znajduje zastosowanie? O tym opowiemy w dzisiejszym wpisie.

„Zniknąć jak kamfora”

Kamfory nie bez powodu używa się jako olejku. W postaci stałej ulega ona procesowi sublimacji, czyli najprościej mówiąc – zmienia się w gaz i „znika”. To właśnie stąd wzięło się znane wszystkim powiedzenie. Kamfora ma silny, charakterystyczny zapach. To właśnie z jego powodu wykorzystuje się ją m.in. przy produkcji perfum, a także sesjach aromaterapii. Ponadto charakteryzuje się ona jeszcze właściwościami antyseptycznymi, przeciwbakteryjnymi i znieczulającymi. Niewiele osób wie, że kamforę wykorzystuje się też w kuchni, m.in. przy produkcji słodyczy.

Do czego używa się kamfory?

Dzięki swoim właściwościom antyseptycznym i przeciwbakteryjnym kamfora świetnie sprawdza się w produkcji środków dezynfekcyjnych, walce ze stanami zapalnymi i leczeniu zakażeń. Olejki z kamfory uśmierzają ból i pomagają też zmniejszyć obrzęki na ciele, przynoszą ulgę bolącym mięśniom i stawom. Wykorzystuje się je również w kosmetykach, zwłaszcza tych uśmierzających problemy ze skórą. Kamforę znajdziemy w kremach i maściach do skóry trądzikowej, z przebarwieniami lub stanami zapalnymi.  To jednak nie wszystko. Kamfora jest też skuteczna w leczeniu infekcji górnych dróg oddechowych i w walce z kaszlem – z tego powodu często jest ona składnikiem leków przeciwgrypowych. Wlana do ucha wspomaga walkę z jego zapaleniem.

Olejki eteryczne z tym związkiem skutecznie odstraszają owady, takie jak mole, komary i ćmy. Z tego powodu kamforę często znajdziemy w składzie środków do walki z insektami. Co ciekawe, zapach kamfory na ludzi działa pobudzająco. Aromat pobudza przede wszystkim pracę układu trawiennego, a także przyspiesza metabolizm. Kamfora wspiera też działanie całego układu krwionośnego. Aromaterapia z użyciem kamfory redukuje napięcie nerwowe i relaksuje. Sesje działają na organizm rozkurczowo i umożliwiają efektywny sen. Olejki eteryczne pomagają w walce ze stresem, są również skuteczne w ograniczaniu syndromu „niespokojnych nóg”. Trzeba pamiętać o tym, że kamfory nie wolno nakładać na uszkodzoną skórę czy otwarte rany – gdy dostanie się do krwiobiegu, może powodować pojawienie się niepożądanych symptomów, takich jak np. rozdrażnienie i nadpobudliwość. Kamfora jest niezwykle skuteczna pod warunkiem, że korzysta się z niej z umiarem.

Komentarze

Bez komentarza w tej chwili!

Zostaw swój komentarz

niedziela poniedziałek wtorek środa czwartek piątek sobota styczeń luty marzec kwiecień maj czerwiec lipiec sierpień wrzesień październik listopad grudzień

Nowa rejestracja konta

Posiadasz już konto?
Zaloguj się zamiast tego Lub Zresetuj hasło