Czym są olejki eteryczne?
Wspaniały zapach, a także właściwości lecznicze i terapeutyczne olejków eterycznych sprawiają, że cieszą się one coraz większą popularnością. W artykule wyjaśniamy, z czego się je pozyskuje i dlaczego nie powinny być mylone z olejkami zapachowymi.
Metody pozyskiwania olejków eterycznych
Olejki eteryczne to lotne, naturalne substancje aromatyczne wytwarzane z różnych części roślin. Związki eteryczne gromadzą się w liściach, łodygach, kwiatach, kłączach i korzeniach, a także nasionach, korze i owocach. Składają się z m.in. eterów, estrów i aldehydów. Olejki eteryczne pozyskuje się zarówno ze świeżych, jak i suszonych roślin. Stosuje się w tym celu wiele metod, takich jak:
- destylacja z parą wodną,
- wytłaczanie na zimno,
- ekstrakcja rozpuszczalnikami organicznymi,
- absorpcja w tłuszczach.
Olejki eteryczne uzyskuje się z kwiatów, krzewów i drzew. W naszej ofercie znajdują się m.in. olejki z drzewa herbacianego i sandałowego, goździków, jałowca, lawendy, limonki, paczuli i wielu innych roślin – mają nie tylko różny zapach, ale i właściwości.
Czym różnią się olejki eteryczne od zapachowych?
Olejki eteryczne to w pełni naturalne produkty. Ich zapachowe odpowiedniki są natomiast wytwarzane nie tylko z roślin, ale także substancji syntetycznych. Niektóre mogą wręcz nie zawierać żadnych substancji naturalnych. Z tego też powodu są wykorzystywane głównie do odświeżania powietrza. Z kolei olejki eteryczne mają właściwości terapeutyczne i lecznicze. Wykazują działanie:
- przeciwbakteryjne i przeciwwirusowe,
- dezynfekujące,
- uspokajające, obniżające poziom stresu,
- ułatwiające zasypianie,
- pobudzające i orzeźwiające,
- wykrztuśne.
Olejki eteryczne wykorzystywane są na wiele sposobów – do aromatyzowania powietrza czy wytwarzania kosmetyków i perfum. Stosuje się je też podczas masaży i kąpieli, a także do inhalacji.
Komentarze
Bez komentarza w tej chwili!
Zostaw swój komentarz