Dolegliwości jelitowe – jaki olejek będzie pomocny?
Nie wszyscy wiedzą, że olejki eteryczne zawierają w swoim składzie nawet do kilkuset różnych związków o dobroczynnym wpływie na nasze zdrowie. Większość ludzi kojarzy je tylko z aromaterapią. Tymczasem olejków eterycznych można używać miejscowo na skórę, w formie kompresów, dodając ich do kąpieli, czy też olejku do masażu. W ten sposób zdrowe związki z olejku przedostają się do krwiobiegu, a co za tym idzie – wspierają cały organizm. Korzystanie z olejków szczególnie zaleca się osobom, które borykają się z dolegliwościami jelitowymi. Jaki typ olejku ma w tym wypadku największe właściwości terapeutyczne? Sprawdźmy!
Na co pomagają olejki?
Najważniejszą informacją jest niewątpliwie to, że olejki eteryczne są skuteczne w przypadku wielu różnych przypadłości jelitowych. Pomagają leczyć zaparcia, uciążliwe wzdęcia i gazy, a także zespół jelita drażliwego. Poniżej przedstawiamy listę olejków najbardziej skutecznych przy problemach jelitowych.
Olejek z mięty pieprzowej + olejek z kminku
Te dwa olejki eteryczne są szczególnie zalecane dla osób, które cierpią z powodu zespołu jelita drażliwego (IBS). Substancje zawarte w tych olejkach łagodzą bóle i skurcze brzucha. Wystarczy po kilka kropel obu olejków dodanych np. do balsamu do ciała i delikatny masaż bolącego miejsca. Równie skuteczne w tym przypadku jest zestawienie olejku z mięty pieprzowej z olejkiem z goździka. Mieszanki tej można używać też przy niestrawności.
Olejek z rozmarynu
Olejek z rozmarynu jest niezastąpiony, jeśli chodzi o łagodzenie wzdęć i skurczów żołądka. Tego olejku najefektywniej używa się na ciepłym kompresie – wystarczy kilka kropel. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, by przy jego pomocy wykonać masaż bolącego brzucha.
Olejek z kopru włoskiego
Olejek z kopru włoskiego sprawdzi się przy wzdęciach, problemach z trawieniem, a także… jako pomoc przy odchudzaniu. Olejek dodaje się np. do olejku do masażu, po czym mieszanką masuje brzuch. Należy zacząć od najbardziej bolącego miejsca, po czym zataczać coraz większe kręgi.
Olejek z rumianku
Olejku z rumianku można używać w formie kompresów, jak i do masażu brzucha. Poprawia on ruchy perystaltyczne jelit i niweluje wzdęcia. Ma on właściwości przeciwbólowe i rozluźniające mięśnie. Pomaga na ból brzucha nie tylko w przypadku dolegliwości jelitowych, ale też w trakcie bolesnych miesiączek. Olejek z rumianku często łączy się z olejkiem lawendowym, który dodatkowo relaksuje.
Komentarze
Bez komentarza w tej chwili!
Zostaw swój komentarz