Jaki olejek na odstraszanie owadów?

person Wysłane przez: naturalnearomaty2.pl list Kategoria: aromaty- naturalne Dodano: comment Komentarze: 0 favorite Trafienie: 4798
Jaki olejek na odstraszanie owadów?

Olejki eteryczne mają nie tylko działanie lecznicze i pielęgnacyjne, ale niektóre z nich są także doskonałym, bo naturalnym, sposobem na odstraszenie niepożądanych w mieszkaniach, domach czy ogrodach, owadów, zwłaszcza takich, których ukąszenie jest nie tylko nieprzyjemne, ale może prowadzić do poważnych powikłań. Mowa o kleszczach, osach, meszkach i oczywiście komarach. Których olejków eterycznych używać, by je odstraszyć?

Co przyciąga owady?

Naturalne olejki eteryczne mogą mieć działanie przyciągające lub odstraszające owady. Muchy, meszki, kleszcze czy komary mają bowiem upodobania do określonych zapachów. Związane jest to oczywiście z ich przystosowaniem do warunków, w jakich żyją, a w szczególności z poszukiwaniem pożywienia. Komary są szczególnie wrażliwe na zapach potu, wilgoć, aromat dwutlenku węgla i podobnie jak inne owady, zapach kwiatów i owoców. To sprawia, że łatwiej lokalizują ludzi i zwierzęta, których krwią się żywią. Chcąc unikać kontaktów z nimi, warto często brać prysznic, by uniknąć zapachu potu, jednak to nie jest w stanie w pełni zapewnić ochrony, gdyż wydzielany z oddechem dwutlenek węgla czy zapach używanych perfum, działa przyciągająco. Są jednak takie zapachy, których owady unikają, a można je zastosować dzięki olejkom eterycznym.

Jakich zapachów owady nie lubią?

Istnieje wiele naturalnych zapachów, które działają na owady odstraszająco. Dzięki olejkom eterycznym można je zarówno rozpylać w pomieszczaniach, jak i nacierać nimi skórę, gdy wychodzimy w plener. Do najbardziej nielubianych przez owady zapachów należą:

- olejek lawendowy,
- olejek z trawy cytrynowej,
- olejek z mięty pieprzowej,
- olejek cedrowy,
- olejki cytrusowe,
- olejek tymiankowy,
- olejek z kopru włoskiego,
- olejek eukaliptusowy.

Na kleszcze, komary i muchy

Każdy z tych olejków skutecznie odstrasza owady, jednak warto wiedzieć, który z nich stosować, chcąc pozbyć się w otoczeniu konkretnych z nich. Na komary odstraszająco działa olejek cytrusowy, eukaliptusowy, lawendowy, z paczuli i mięty. Muchy skutecznie odstrasza olejek lawendowy, miętowy, z paczuli i eukaliptusa. Chcąc uchronić się przed ugryzieniem kleszczy, warto wybrać olejek z geranium, drzewa herbacianego, olejek lawendowy czy cedrowy. Zaletą stosowania olejków eterycznych do odstraszania owadów jest ich naturalny i bezpieczny skład, a także zapach, który dla nas jest przyjemny lub neutralny. Stosując naturalne olejki eteryczne, nie narażamy się także na działanie składników chemicznych, na które składają się drażniące konserwanty czy syntetyczne substancje zapachowe. To sama natura wyposaża nas w oręż do ochrony przed niepożądanym owadami.

Komentarze

Bez komentarza w tej chwili!

Zostaw swój komentarz

niedziela poniedziałek wtorek środa czwartek piątek sobota styczeń luty marzec kwiecień maj czerwiec lipiec sierpień wrzesień październik listopad grudzień

Nowa rejestracja konta

Posiadasz już konto?
Zaloguj się zamiast tego Lub Zresetuj hasło