Rodzaje olejków eterycznych i ich charakterystyka
Olejki eteryczne pozyskiwane są z roślin – liści, łodyg, kwiatów, korzeni i nasion. Znajdują szerokie zastosowanie w aromaterapii i produkcji kosmetyków. Czym się od siebie różnią? W artykule przedstawiamy charakterystykę najpopularniejszych olejków eterycznych.
Czym różnią się od siebie olejki eteryczne?
Olejki eteryczne oczarowują pięknym zapachem i są pod tym względem niezwykle zróżnicowane. Profesjonalne sklepy, takie jak Naturalne Aromaty 2, posiadają szeroki wybór aromatów, a wśród nich m.in. olejki o zapachu kwiatowym, orientalnym, cytrusowym i drzewnym.
W zależności od tego, z jakiej rośliny powstały, olejki eteryczne różnią się też właściwościami. Na tej podstawie można wymienić wiele ich rodzajów, a wśród nich olejki o działaniu:
- relaksacyjnym, uspokajającym,
- pobudzającym, energetyzującym,
- przeciwbólowym,
- przeciwbakteryjnym,
- przeciwwirusowym,
- antyseptycznym,
- wykrztuśnym,
- rozgrzewającym.
Różnorodność olejków eterycznych sprawia, że każdy jest w stanie znaleźć produkt o zapachu i właściwościach idealnie dostosowanych do swoich potrzeb i upodobań.
Jakie są najpopularniejsze olejki eteryczne?
Jeden z najpopularniejszych wyciągów zapachowych to olejek sosnowy – zmniejsza zmęczenie, łagodzi objawy przeziębienia i wspiera pracę układu odpornościowego. Powszechnie używany jest także olejek z drzewa herbacianego o właściwościach antybakteryjnych i przeciwgrzybiczych. Z kolei olejek eukaliptusowy wykazuje działanie odkażające i pomaga w walce z infekcjami górnych dróg oddechowych. Popularnością cieszą się również:
- olejek cytrynowy – zmniejsza stany zapalne, łagodzi objawy depresji,
- olejek z geranium – hamuje starzenie skóry i nadaje jej elastyczności,
- olejek miętowy – o działaniu przeciwbólowym i przeciwzapalnym,
- olejek różany – uspokajający i łagodzący podrażnienia skóry.
Komentarze
Bez komentarza w tej chwili!
Zostaw swój komentarz