Żel antybakteryjny kontra olejki eteryczne – sprawdź jak to działa
W związku z pandemią koronawirusa należy bardziej dbać o dezynfekcję rąk, gdyż wirus w dużej mierze przenosi się właśnie drogą kontaktową. Warto jednak zastąpić popularne żele antybakteryjne, produkowane często na bazie sztucznych substancji, naturalnymi olejkami eterycznymi. Wszystko, co warto o nich wiedzieć znajdziesz w naszym wpisie.
Jak działają olejki eteryczne?
Główną zaletą olejków eterycznych jest ich naturalny skład, który sprawia, że produkty te nie wysuszają skóry. Pozyskiwane z roślin, bogate są w substancje antyseptyczne oraz w substancje działające:
- przeciwbakteryjnie,
- przeciwwirusowo,
- odkażająco,
- przeciwgrzybicznie.
Należy pamiętać, że dostępne w naszej ofercie olejki eteryczne można stosować jedynie zewnętrznie, wcześniej je rozcieńczając. Najmocniejsze działanie antywirusowe i dezynfekujące wykazuje olejek z drzewa herbacianego, chociaż niemniej silne są olejki eukaliptusowe, kamforowe, tymiankowe, rozmarynowe oraz cytrynowe.
Jak sporządzić domowy środek antybakteryjny?
Aby sporządzić domowy środek antybakteryjny na bazie olejków eterycznych należy dodać do dwudziestu kropel olejku z drzewa herbacianego żel aloesowy, żel z żyworódki lub inny żel nawilżający. Następnie tak przygotowaną mieszankę należy wymieszać z kilkoma kropelkami jednego z wymienionych wyżej olejków. Kolejny krokiem jest dodanie do mikstury czterech łyżek alkoholu o mocy 62% oraz witaminy A+E, chroniącej dłonie przed wysuszaniem.
Co jeszcze można odkażać olejkami eterycznymi?
Domowymi środkami antybakteryjnymi na bazie olejków eterycznych odkażać można nie tylko skórę dłoni, lecz również można dezynfekować nimi wszelkiego rodzaju często używane powierzchnie, takie jak klamki, kontakty i urządzenia metalowe. Ponieważ COVID-19 może bytować na ubraniach i w ten sposób rozprzestrzeniać się, olejki eteryczne warto dodawać do prania.
Jakie są pozostałe właściwości olejków eterycznych?
W naszej ofercie znajdą Państwo szeroki wybór naturalnych olejków eterycznych, między innymi z anyżu, cedru, lawendy, cynamonu, aloesu, bergamotki, cytryny oraz sosny. Warto zdać sobie sprawę, że olejki eteryczne, oprócz właściwości antyseptycznych i antywirusowych posiadają szereg zdrowotnych właściwości. Olejek lawendowy na przykład stosowany jest przy infekcjach górnych dróg oddechowych i płuc. Wspomaga leczenie nerwicy, bezsenności i nerwobóli, a także wpływa korzystnie na kondycję skóry, zwalczając trądzik, łuszczycę oraz zakażenia grzybicze. Olejek eteryczny z sosny natomiast działa rozgrzewająco, zwalcza stany przemęczenia, fizycznego i psychicznego, wspomaga leczenie infekcji pęcherza oraz kamienicy nerkowej. Ponadto olejek sosnowy zwiększa odporność organizmu, poprawia pracę układu krążenia i jest bardzo pomocny w walce z menopauzą.
Komentarze
Bez komentarza w tej chwili!
Zostaw swój komentarz